Hoppa till huvudinnehåll

Fondrobotarnas avkastning 2018 till 2026

Hur mycket har Opti, Lysa och Avanza Auto gett sedan 2018? Vi har räknat på varje tjänsts egen serie, på två risknivåer, till och med 30 juni 2026. Avgifterna och vad som skiljer tjänsterna åt finns i jämförelsen av bästa fondrobot 2026.

Axel Jönemyr, grundare och redaktör Uppdaterad 3 november 2026Egen beräkning ur tjänsternas egna serier

Vilken fondrobot har gett högst avkastning?

Det beror på aktieandelen. Med cirka 75 procent aktier ligger Opti 9 först, +124,7 procent efter avgifter från 2018 till juni 2026, före Lysa (+119,4 procent före Lysas avgift) och Avanza Auto 4 (+93,3 procent). Med 100 procent aktier ligger Lysa först med +172,9 procent, före Opti med +158,6 och Avanza Auto 5 med +113,8.

Öppna ISK hos Opti
  • Halva avgiften de första tre månaderna med rabattkoden ISK50. Ange koden i Optis app.
  • Pengarna tillbaka-garanti. Inte nöjd efter tre till tolv månader? Opti betalar tillbaka hela förvaltningsarvodet (inte fondavgifter eller värdeförändring).

Investeringar i fonder innebär alltid en risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengarna kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

Stapeldiagram: fondrobotarnas avkastning 2018 till juni 2026 vid 75 till 80 och 100 procent aktier
Ordningen vänder mellan risknivåerna. Opti ligger först med cirka 75 procent aktier, Lysa med 100 procent. Avanza Auto ligger sist på båda.

Avkastning med cirka 75 procent aktier

Opti 9 har gett mest: +124,7 procent från 1 januari 2018 till 30 juni 2026, eller 10,0 procent per år, efter Optis avgifter. Lysa Bred med 75 procent aktier steg 119,4 procent före Lysas egen avgift, ungefär 114 procent med avgiften dragen. Avanza Auto 4, med cirka 80 procent aktier, steg 93,3 procent efter fondens avgift.

1 januari 2018 till 30 juni 2026 Opti 9 före Lysa och Avanza Auto 4
  • Opti 9 (75 % aktier) +124,7 %
  • Lysa Bred 75 % +119,4 %
  • Avanza Auto 4 (80 %) +93,3 %

Opti efter avgifter, Lysa före Lysas avgift på 0,271 % vid 75 % aktier, Avanza Auto efter fondens avgift.

Opti 9Lysa 75 %Auto 4
5 år
+56,2 %+56,9 %+42,5 %
3 år
+41,3 %+40,4 %+35,7 %
1 år
+22,2 %+19,2 %+18,9 %
Per år sedan 2018
10,0 %9,7 %8,1 %

På fem år ligger Lysa 0,7 procentenheter före Opti 9, men före Lysas avgift. Med avgiften dragen hamnar Lysa kring 55 procent och Opti 9 före även där. Opti 9 har 10 procent råvaror och 15 procent obligationer där Lysa har 25 procent räntor, så risken är inte identisk.

Öppna ISK hos Opti
  • Halva avgiften de första tre månaderna med rabattkoden ISK50. Ange koden i Optis app.
  • Pengarna tillbaka-garanti. Inte nöjd efter tre till tolv månader? Opti betalar tillbaka hela förvaltningsarvodet (inte fondavgifter eller värdeförändring).

Investeringar i fonder innebär alltid en risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengarna kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

Avkastning med 100 procent aktier

Lysa har gett mest: +172,9 procent från 1 januari 2018 till 30 juni 2026 före Lysas avgift, ungefär 166 procent med den högsta avgiften dragen. Optis portfölj med 100 procent aktier steg 158,6 procent efter avgifter och Avanza Auto 5 113,8 procent. Lysa ligger före även på fem, tre och ett år.

1 januari 2018 till 30 juni 2026 Lysa före Opti och Avanza Auto 5
  • Lysa Bred 100 % +172,9 %
  • Opti 100 % aktier +158,6 %
  • Avanza Auto 5 +113,8 %
  • Avanza Auto 6, med hävstång +140,2 %

Auto 6 ligger normalt kring 114 procent aktier genom hävstång och är därför inte rakt jämförbar.

Opti 100 %Lysa 100 %Auto 5
5 år
+71,2 %+78,5 %+49,3 %
3 år
+48,9 %+51,6 %+37,5 %
1 år
+24,0 %+25,8 %+21,5 %
Per år sedan 2018
11,8 %12,5 %9,4 %

Med bara aktier saknar Optis portfölj de råvaror och obligationer som skiljer den från Lysa på lägre risknivåer. Det som återstår är att aktiedelen viktas något olika: Lysa lägger 20 procent av aktierna i Sverige, Opti följer världsmarknaden. Vill du ha en ren aktieportfölj till lägsta avgift är Lysa ett starkt val, och skillnaderna i övrigt går vi igenom i Opti vs Lysa.

Fondrobotarnas avkastning år för år

Ingen robot vinner varje år. Med cirka 75 procent aktier var Opti 9 bäst tre av åtta kalenderår och första halvåret 2026, Lysa tre år och Avanza Auto 4 två. Alla tre föll 2022, när aktier och obligationer sjönk samtidigt, och Avanza Auto föll mest.

Opti 9Lysa 75 %Auto 4
2018
−2,4 %−2,2 %−1,6 %
2019
+25,3 %+23,5 %+20,3 %
2020
+1,7 %+2,8 %+3,1 %
2021
+24,4 %+22,0 %+19,9 %
2022
−9,0 %−8,4 %−11,8 %
2023
+12,9 %+14,7 %+13,6 %
2024
+21,3 %+18,1 %+14,5 %
2025
+1,2 %+4,0 %+2,0 %
Första halvåret 2026
+15,3 %+12,2 %+12,8 %
Opti 100 %Lysa 100 %Auto 5
2018
−4,0 %−3,4 %−1,8 %
2019
+29,7 %+31,1 %+24,0 %
2020
+3,8 %+3,0 %+3,4 %
2021
+26,8 %+30,3 %+24,8 %
2022
−9,7 %−8,7 %−11,9 %
2023
+17,6 %+17,6 %+14,3 %
2024
+26,7 %+23,4 %+17,6 %
2025
+1,4 %+4,7 %+0,7 %
Första halvåret 2026
+15,7 %+15,8 %+14,2 %

Kalenderår. Opti efter avgifter, Lysa före Lysas avgift, Avanza Auto efter fondens avgift. Källa: opti.se, api.lysa.se och fondkursen på avanza.se, hämtade 3 november 2026, egen beräkning.

Hur har vi räknat?

Vi har räknat på varje tjänsts egen publicerade serie, från 1 januari 2018 till 30 juni 2026, och kedjat ihop perioderna. Serierna är byggda på olika sätt, så jämförelsen är inte exakt. Skillnaderna är ändå för stora för att bero på metoden ensam.

Tre serier, tre metoder
Opti: kvartalsavkastning på opti.se, simulerad ur marknadsindex
Efter avgift
Lysa: dagligt värde på lysa.se, efter fondavgifterna
Före Lysas avgift
Avanza Auto: fondkursen på avanza.se
Efter avgift

Lysas avgift är 0,181 till 0,281 % per år beroende på kapital och aktieandel. Vi har dragit 0,271 % (75 % aktier) och 0,281 % (100 %) i de uppskattningar som står i texten.

Optis serie är simulerad: den visar hur portföljernas fördelning har utvecklats i marknadsindex, inte en enskild kunds konto. Avanza Autos är fondens verkliga kurs. Nordnet One är inte med, eftersom vi inte hittat en öppen kursserie som täcker hela perioden. Optis egen genomgång av serien finns i Optis avkastning.

Ska du välja fondrobot efter avkastning?

Inte efter ett enskilt år. Under perioden bytte robotarna plats flera gånger, och ordningen vänder beroende på risknivå. Det du vet säkert om framtiden är avgiften och hur portföljen är byggd: hur stor andel aktier, vilka tillgångsslag och om roboten använder egna fonder. Välj risknivå efter hur länge du ska spara, och jämför sedan robotarna på samma nivå.

Vill du veta hur robotarna fungerar innan du väljer, går vi igenom det i guiden vad är en fondrobot.

Kom igång med Opti

Opti 9 har gett mest av robotarna med cirka 75 procent aktier sedan 2018. Portföljförslaget är gratis och du sätter in från 200 kronor.

Öppna ISK hos Opti
  • Halva avgiften de första tre månaderna med rabattkoden ISK50. Ange koden i Optis app.
  • Pengarna tillbaka-garanti. Inte nöjd efter tre till tolv månader? Opti betalar tillbaka hela förvaltningsarvodet (inte fondavgifter eller värdeförändring).

Investeringar i fonder innebär alltid en risk. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Pengarna kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta kapitalet.

Vanliga frågor om fondrobotarnas avkastning

Vilken fondrobot har bäst avkastning?

Det beror på aktieandelen. Från 1 januari 2018 till 30 juni 2026 steg Opti 9, med 75 procent aktier, 124,7 procent efter avgifter, mot 119,4 procent för Lysa Bred med 75 procent aktier före Lysas avgift och 93,3 procent för Avanza Auto 4. Med 100 procent aktier ligger Lysa före: 172,9 procent mot 158,6 för Opti och 113,8 för Avanza Auto 5.

Vilken avkastning har Lysa gett?

Lysa Bred med 100 procent aktier steg 172,9 procent från 1 januari 2018 till 30 juni 2026, eller 12,5 procent per år, och Lysa Bred med 75 procent aktier steg 119,4 procent. Lysas serie redovisas efter fondavgifterna men före Lysas egen avgift på 0,181 till 0,281 procent per år. Med den högsta avgiften dragen blir det ungefär 166 respektive 114 procent.

Vilken avkastning har Opti gett?

Opti 9, Optis vanligaste portfölj med 75 procent aktier, steg 124,7 procent från 1 januari 2018 till 30 juni 2026, eller 10,0 procent per år, efter Optis avgifter. Portföljen med 100 procent aktier steg 158,6 procent. Serien är simulerad ur marknadsindex för portföljens fem tillgångsslag.

Vilken avkastning har Avanza Auto gett?

Enligt fondkursen hos Avanza steg Auto 4, med cirka 80 procent aktier, 93,3 procent från 1 januari 2018 till 30 juni 2026. Auto 5, med 100 procent aktier, steg 113,8 procent och Auto 6, som använder hävstång och ligger kring 114 procent aktier, 140,2 procent. Fondkursen är efter fondens avgift.

Är fondrobotarnas avkastning efter avgifter?

Inte på samma sätt. Optis serie är efter Optis avgifter och Avanza Autos fondkurs efter fondens avgift. Lysas serie är efter fondavgifterna men före Lysas egen avgift, så Lysa ska räknas ned med 0,181 till 0,281 procent per år för att jämföras rakt.

Säger historisk avkastning vilken fondrobot som är bäst?

Bara delvis. Ett enskilt år avgörs mest av hur aktier, räntor, råvaror och kronan rörde sig just då, och tjänsterna har olika innehåll. Över längre perioder säger skillnaden mer, men avgiften och hur portföljen är byggd är det enda du vet säkert om framtiden. Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

Mer om fondrobotar

Riskvarning: Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Fonder kan både öka och minska i värde och det är inte säkert att du får tillbaka hela det insatta beloppet. Detta är inte personlig finansiell rådgivning.

ISK50 ger halva avgiften i tre månader pengarna tillbaka-garanti

Fondrobot

Opti

Öppna ISK hos Opti
Axel Jönemyr, grundare och redaktör

Så bedöms mäklarna

Betyget vägs samman av sex kriterier med publicerade vikter, lika för alla mäklare. Underlaget hämtas ur mäklarnas egna prislistor och villkor, och i mäklarregistret står datum och källänk för varje mäklares avgiftsuppgifter.